Skip to content

Čo by mal vedieť začínajúci podnikateľ o účtovníctve? Poradíme vám

Každý kto začína podnikať zistí, že vytvorenie podnikateľského plánu nie je to najzložitejšie v začiatkoch. Aj nadšeného vizionára často zvykne zadláviť záplava paragrafov a ekonomických povinností. Mnohí dokonca kvôli tomu nikdy nepretavia svoje nápady do reality. Preto je vhodné vedieť, kam sa obrátiť pre záchranné koleso.

Aké účtovníctvo budete potrebovať?

Každý podnikateľ účtovníctvo potrebuje. Avšak líši sa jeho náročnosť. Základom je vedieť, že ak ide podnikať na živnosť, v oblasti účtovníctva to bude mať jednoduchšie. Dokonca v niektorých prípadoch, ak si uplatňuje paušálne výdavky, nie je ani potrebné viesť účtovníctvo, stačí daňová evidencia. Ak si zakladá eseročku, bude potrebné viesť účtovníctvo podvojné. 

Preto nie je dôležité len to, v čom a ako chcete podnikať, ale aj aké účtovníctvo budete potrebovať viesť. V tomto vám na začiatok poradí napríklad skúsená účtovná firma. Tá vám môže v rozbehu podnikania výrazne pomôcť. Navyše ušetríte za účtovníka na plný alebo čiastočný úväzok.

Platca alebo neplatca DPH

Na začiatku podnikateľskej kariéry, nikto nie je povinným platcom DPH, môže sa však stať dobrovoľným. Byť platcom DPH sa oplatí hlavne subjektom, ktoré majú mnoho dodávateľov aj odberateľov medzi platcami DPH. Rozdiel je aj v tom, či tovar kupujú a predávajú alebo pracujú v kreatívnom biznise.

Správne rozhodnutie môže podnikaniu výrazne pomôcť. V prípade začiatkov je vhodné poradiť sa s účtovnou firmou. V niektorých prípadoch vám už napríklad pomôže aj kúpiť si hotovú spoločnosť, ktorá je platcom DPH a ušetríte si starosti.

Ako realizovať účtovníctvo

Ak ste skončili strednú, nebodaj vysokú ekonomickú školu, spravovanie účtovníctva v začiatkoch podnikania zvládnete. Rovnako aj podanie daňového priznania. Otázkou je, či na to budete mať čas. Navyše ak ste doma v úplne inej oblasti ako je účtovníctvo, nebudete si vedieť poradiť. V takom prípadne je nutné:

  • Zamestnať účtovníka. Máte k dispozícii silu na plný alebo čiastočný úväzok. No nemáte istotu, že je skúsená a stojí vás pravidelné mesačné výdavky. Navyše malé a vznikajúce firmy ani silu na plný úväzok nepotrebujú.
  • Účtovníctvo zveriť externej firme. Ide o lacnejší a výhodnejší spôsob pre začínajúceho podnikateľa. Účtovná firma preberá plnú zodpovednosť za správnosť agendy a v prípade potreby za vás prevezme aj komunikáciu s úradmi. Navyše vám poradí, ako správne nastaviť svoje podnikanie z účtovného hľadiska.

 

Je dobré vedieť, že nemôžete všetko robiť sami

V začiatkoch podnikania je dôležité nastaviť vo firme správne procesy a vedieť, na koho sa obrátiť. Aj v prípade, že časom sa vaše podnikanie rozrastie o viacerých pracovníkov,  personálne alebo účtovné oddelenie, je vhodné poznať partnerov, na ktorých sa v prípade otázok vždy môžete obrátiť. Preto je konzultácia a partnerstvo s účtovnou spoločnosťou jedným z dobrých krokov, ktorý vášmu podnikaniu v začiatkoch výrazne pomôže. A doslova sa bez neho zaobíde len veľmi ťažko.

uctovnik

Klaudia Nagyová
junior účtovník
+421 948 482 052
klaudia.nagyova@fgconsulting.sk

Zdieľaj tento článok