Skip to content

Založenie s.r.o – postup a možnosti

Nezáleží na tom, či ste sa rozhodli začať od nového roka podnikať alebo prejsť zo živnosti na eseročku. Postup, ako si založiť firmu výhodne, rýchlo a bez námahy sa vám vždy zíde. Každý, kto sa chce pustiť do podnikania by to mal zvládnuť bez problémov. Avšak je aj možnosť, zdĺhavé vybavovačky radšej delegovať a namiesto byrokracie sa venovať naplno podnikaniu.

 

Názov spoločnosti

Je to prvý krok, ktorý musíte spraviť. Tu ste značne slobodný a eseročku si môžete nazvať, ako len chcete. Jedinou podmienkou je, že názov vašej s.r.o., nesmie byť rovnaký ako iného subjektu. Preto ak sa budete pohrávať s hľadaním názvu, určite si overte možnosti cez obchodný register. Je to rýchle a ide to aj online.

 

Predmet podnikania

Je potrebné ho zvoliť tak, aby vyhovoval všetkým aktivitám, ktorými sa bude vaša spoločnosť zaoberať. Pretože v s.r.o. bude potrebné, aby ste si na činnosť vyžiadali aj živnostenské oprávnenie. Dobrým tipom je podávať si živnostenské oprávnenie elektronicky. Pretože pri takto podaní je ohlásenie voľných živností bezplatné, pri viazaných sa znižuje na polovicu štandardnej sumy. Zaplatíte teda len 7,5 eura namiesto 15 eur.

 

Sídlo firmy

Za sídlo môžete uviesť bytový aj nebytový priestor. Eseročka pokojne môže sídliť aj vo vašom dome. Nie je žiadny problém, ak máte na adrese napríklad aj trvalý pobyt. Ak však máte priestory prenajaté, budete potrebovať súhlas majiteľa.

 

Základné dokumenty

Ako prvé bude nutné pripraviť zakladaciu listinu a ak vás je viacero, tak spoločenskú zmluvu. To, čo musí zakladacia listina alebo spoločenská zmluva obsahovať, definuje Občiansky zákonník. Výhodou je, že medzi povinnosti už nepatrí vloženie vkladov do banky. Stačí už len pripojiť vyhlásenie o základnom imaní. Už teda nemusíte otvárať účet v banke a zakladať 5000 eur, stačí vyhlásenie o tom, že takouto čiastkou disponujete.

 

Vyhlásenie správcu dane

Eseročku si nezaložíte bez toho, aby ste mali daňové nedoplatky a od októbra 2020 rovnako platí, že s.r.o. si nebude môcť založiť ani osoba, voči ktorej je vedená exekúcia. Ak máte dlhy napríklad v Sociálnej poisťovni, rovnako ich bude potrebné pred založením novej firmy vyrovnať.

 

Zápis do obchodného registra a registrácia

Posledným krokom, ak máte splnené všetky atribúty je zápis do obchodného registra a registrácia na daňovom úrade. Zmenou v roku 2020 je, že od októbra je možné návrh na zápis do obchodného registra poslať len elektronicky. Podpis sa realizuje cez kvalifikovaný elektronický podpis. Podobne ako pri podávaní daňového priznania. Uhradíte poplatok 150 eur a ak máte všetko správne, registrácia prebehne do dvoch pracovných dní. Úspešne zapísanú spoločnosť je potrebné do 30 dní zaregistrovať na daňovom úrade, ktorý vás vystaví DIČ.

 

Jednoduché riešenie

Pre začínajúceho podnikateľa je založenie s.r.o aj podľa podrobného návodu skutočne komplikované. Je vhodné poradiť sa s účtovníkom alebo s niekým kto už eseročku zakladal. Veľmi zaujímavou možnosťou je založenie s.r.o. na kľúč.

V takomto prípade zaplatíte prakticky často rovnakú sumu, akoby ste zaplatili za registráciu vo vlastnej réžii, akurát ušetríte čas aj nervy. Všetky dokumenty budete mať pripravené a eseročku dostanete hotovú, pripravenú na podnikanie. Ak chcete poradiť, ako založiť eseročku, môžete sa na nás kedykoľvek obrátiť.

uctovnik

Klaudia Nagyová
junior účtovník
+421 948 482 052
klaudia.nagyova@fgconsulting.sk

Zdieľaj tento článok