Skip to content

Zmeny pri predaji tovaru na diaľku. Ako sa vás dotknú?

Od júla začala platiť novela zákona, ktorá radikálne upravila predaj tovaru na diaľku. To sa dotkne mnohých slovenských e-shopov. Čo je teda potrebné zmeniť a čo bude po novom inak? Samotná definícia zásielkového predaja sa síce nemení, ale v oblasti daní prichádza k niektorým úpravám, ktoré je dobré neprehliadnuť.

 

Čo sa rozumie pod pojmom predaja na diaľku?

 

Predaj tovaru na diaľku predstavuje dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom do iného členského štátu. Keďže mnoho slovenských e-shopov dnes dodáva tovar naprieč mnohými členskými štátmi, tak sa novela zákona 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty bude týkať aj ich. Pre e-shopy, ktoré presiahnu sumu 10 000 € z predaja do zahraničia to znamenať nové povinnosti.

Zmeny sa týkajú online platformy

 

Ak predávate ako e-shop pre nepodnikateľov, teda súkromné osoby, zmena legislatívy nastavila pravidlá tak, aby sa dane za tovar platili v mieste konečnej spotreby. Zmeny sa preto týkajú aj digitálnych platforiem, ktoré sprostredkúvajú predaj tovaru takýmto zákazníkom. Preto je dobré sa o zmenách zákona a dopadom na váš predaj vhodné poradiť s daňovým poradcom alebo účtovnou firmou

 

Hoci novela nie je zložitá, celkovo ide o veľmi rozsiahle zmeny pravidiel a v detailoch konkrétnych transakcií to môže mať odlišné posúdenie.

Ako teda bude vyzerať predaj do zahraničia v praxi?

 

Dá sa povedať že novela zákona ruší zásielkový predaj, ako sme ho poznali doteraz a zavádza pojem predaj tovaru na diaľku. To znamená, že viacerí dodávatelia budú povinní registrovať sa pre DPH v štáte EÚ, do ktorého bude tovar zákazníkovi prepravený.  Najväčšia zmena sa dotýka e-shopov s príjmom nad 10 000 eur. 

 

Ak suma predajov tovaru na diaľku slovenského dodávateľa v prebiehajúcom roku nepresiahla 10 000 € a súčasne túto sumu nepresiahla ani v predchádzajúcom roku, tak dodávateľ najčastejšie uplatní slovenskú DPH a nemusí riešiť administratívne povinnosti a DPH v iných štátoch EÚ.

 

 Do limitu sa však započítava nielen predaj tovaru na diaľku v EÚ, ale aj suma poskytnutých digitálnych služieb. 

Ak prevádzkujete e-shop a nie ste si istý, ako zapracovať novú legislatívu do vášho účtovníctva, poradíme vám so všetkými možnosťami aj vybavíme registráciu a všetky povinnosti za vás. 

uctovnik

Klaudia Nagyová
junior účtovník
+421 948 482 052
klaudia.nagyova@fgconsulting.sk

Zdieľaj tento článok